Cukier - czysty, biały i śmiercionośny

Aby strawić cukier, organizm potrzebuje kilku witamin z grupy B, związków mineralnych, takich jak chrom i cynk, błonnika i innych składników. Występują one w trzcinie czy burakach cukrowych, ale w cukrze stołowym ich nie ma.

Biały cukier, oczyszczony ze wszystkich pozostałych elementów, zawiera jedynie „gołą” sacharozę. Jedząc cukier, zmuszamy układ trawienny do zużywania jego własnych zapasów witamin, związków mineralnych i wydzielania w nadmiarze insuliny, po to, żeby go strawić. Zjadanie niewielkich ilości od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale codzienna konsumpcja dużych ilości pozbawia organizm potrzebnych składników odżywczych i powoduje wzrost wydzielania insuliny do niebezpiecznego poziomu. Ponadto zużycie zapasów witaminy B na pewno doprowadzi do nerwowości, niestrawności, zaparć i zmęczenia.

Ponadto zwiększone wydzielanie insuliny może zainicjować rozwój miażdżycy, otyłości, cukrzycy, niedocukrzeń i kilku innych chorób. Insulina hamuje także wydzielanie hormonu wzrostu, który nie tylko pomaga dzieciom we wzrastaniu, ale stymuluje namnażanie się komórek odpowiedzialnych za odporność na infekcje i inne choroby.

Znacząca ilość hormonu wzrostu jest uwalniana podczas pierwszych 90 minut snu i dlatego szczególne ważne jest, aby nie jeść oczyszczonego cukru pod żadną postacią na kilka godzin przed nocnym odpoczynkiem.

Cukier ma swój udział także w zakażeniach drożdżowych, na które skarżą się miliony ludzi, zwłaszcza kobiety. Zarodki drożdży, podobnie jak bakterie odpowiedzialne za próchnicę i zapalenie opon mózgowych, odżywiają się cukrem.

Drożdże są obecne u każdego, ale jeśli z powodu nadmiaru cukru, zbytnio się namnażają, uwalniają niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Główna grupą objawów wywoływanych przez te toksyny dotyczy układu nerwowego- pojawiają się bóle głowy, zmęczenie, przygnębienie.

Druga grupa związana jest z narządami płciowymi, szczególnie kobiecymi, są to bóle brzucha, nieregularne miesiączki, napięcie przedmiesiączkowe, uporczywe zapalenie pochwy, problemy z pęcherzem moczowym, utrata popędu płciowego.

Trzecia grupa to dolegliwości układu trawiennego: zaparcia, wzdęcia, biegunka i problemy jelitowe.